Cyklovýlet přírodním parkem Halasovo Kunštátsko

  • Časová náročnost: do 150 min
  • Občerstvení: Občerstvit se lze například v Panském domě v Kunštátě na náměstí Krále Jiřího, v Hotelu Rudka, či v restauraci Myslivna v Sychotíně.
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ne

Výlet je určen pro všechny věkové i výkonnostní kategorie, umožňuje různé varianty, směry i délky, spojuje historicky a kulturně zajímavá místa v okolí Kunštátu a jeho místních částech.

Související památky

Přírodní park Halasovo Kunštátsko o rozloze 68,5 km2 tvoří východní okraj Českomoravské vrchoviny, rozhraní Boskovické brázdy a Hornosvratecké vrchoviny. Tam, kde řečeno slovy básníka: „Vysočina nabírá dech a pole skládají slib chudoby.“ Klidovou oblastí bylo území vyhlášeno v roce 1980 a nazváno podle básníka Františka Halase (1901–1949), který v Kunštátě často a rád pobýval. Tento kraj ho inspiroval a na kunštátském hřbitově byl i pochován.

Na trase je vystavěno 6 odpočívadel, z toho 5 krytých, 12 informačních tabulí a instalován potřebný mobiliář.

Co je na trase k vidění

Kostel Sv. Stanislava, Kostel Sv. Ducha, Kunštátský hřbitov, Jeskyně Blanických rytířů, Burianova Rozhledna, Vrch Milenka, Kaple Sv. Floriána, Burianova koupelna, Studánka Mramorka, Grafitárna, Sychotský rybník, Kaple Panny Marie Sněžné, Panská zahrada, Panský pivovar a ledárna, Kunštátský zámek a další.

Mapa ke stažení:

kunstat_skladacka_mapa_2014.pdf

 

Kunštátem prochází další značené cyklotrasy a turistické trasy, na které je možné z okruhu odbočit:

Cyklotrasa č. 5085: Kunštát – Rudka – Sulíkov – Kněževes – Hartmanice – směr Polička

Cyklotrasa č. 5141: Kunštát – Zbraslavec – Drnovice – Lysice – Žerůtky – Býkovice – Černá Hora

Cyklotrasa č. 5142: Letovice – Rudka – Kunštát – Sychotín – Hluboké u K. – Tasovice – Černovice – Hodůvka

Modrá turistická trasa: Letovice – Nýrov – Rudka – Kunštát – Sychotín – Touboř – Kunice – Bedřichov a dále

Zelená turistická trasa: Kunštát – Nýrov – Jasinov – Vranová – Křetín a dále

Červená turistická trasa: Kunštát – Hluboké u Kunštátu – Tasovice – Žalov – Hodonín a dále

 


Tipy na výlet

Vydejte se Smyslovou zahradou kolem Masarykových bot do nitra jeskyně Blanických rytířů a vychutnejte si výhled z nedaleké Burianovy rozhledny.

Prožijte nevšední den na čarokrásných místech takřka "co by kamenem dohodil" od sebe vzdálených. Jeden z nejstarších hradů na Moravě přestavěný postupně na renesanční a...

Poznejte nejbližší okolí kunštátského zámku příjemnou procházkou Panskou zahradou, zámeckou oborou a zámeckým parkem Habrůvka. Neminete ani unikátní psí hřbitov či...